Více než sport.

Historie oddílu AC Sparta Praha Judo.

Oddíl juda byl v rámci sportovního klubu Sparty založen v roce 1953 a u jeho zrodu stáli bývalí členové judistického klubu ČAK Vinohrady, Bříza, bratři Tompichové, Trojánek, Reysser, Písařík, Kitzberger a další.
Oddíl začínal v tzv. Stálém ringu ve Veletržní ulici a po krátkém čase přešel do sokolovny v Korunovační ulici.

Od roku 1957 je Sparta účastníkem vrcholné domácí soutěže mužů.
V roce 1967 byla Sparta mistrem ČSSR.

Za nejlepší období Sparty, z hlediska sportovních úspěchů, lze označit konec padesátých a počátek šedesátých let, kdy dorostenky a ženy podvedením trenera Břízy získaly několik titulů mistryň republiky a ligové družstvo, vedené trenérem Vítkem a později Jar. Klenotem, rovněž
získalo nejen mistrovský titul v soutěži družstev, ale muži a dorostenci byli pravidelně na medailových místech mistrovství republiky jednotlivců.

Od šedesátých let až do konce osmdesátých let patřil oddíl judo Sparty Praha k nejpočetnějším judistickým oddílům v Československu.

Oddíl juda Sparty Praha patřil po mnoho let k předním oddílům naší nejvyšší extraligové soutěže a to přesto, že v té době mělo několik konkurenčních oddílů z celé ČSSR statut střediska vrcholového sportu s plně profesionálními sportovci a zázemím.
To, že oddíl juda s nimi sváděl po řadu let rovnocenné boje, již samo o sobě svědčí o dobrém a kvalitním systému a široké základně judistů Sparty v té době.

V posledních několika letech oddíl mužů závodí ve 2. nejvyšší celorepublikové soutěži - v I. lize.

 

Vyhledávání

Přehled v datech

1893 - Založení AC Sparta Praha
1953 - Založení oddílu Judo

Stará loga